"Nie da się wymagać zaangażowania"


Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/-aś się, co decyduje o zaangażowaniu? Dlaczego angażujemy się w niektóre rzeczy bardziej niż w inne? Co sprawia, że
ludzie nie potrafią zaangażować się w pracę tak, jak oczekiwaliby tego ich przełożeni? Albo nawet nie są w stanie zaangażować się w tę samą pracę w takim stopniu, jak robili to kiedyś?
Przeczytaj dwie poniższe wypowiedzi.
Pierwsza:

W ciągu dnia szefowie przechodzą koło mnie i pytają, jak mi idzie oraz czy jest coś, czego potrzebuję, by wykonywać moją pracę lepiej. Robi tak nie tylko mój bezpośredni przełożony, ale również wszyscy pozostali. Kocham moją pracę.


Druga:

Szefowie starają się upewniać, że robimy wszystko dobrze. Przyłapują nas na robieniu czegoś źle. Kiedy idę do pracy, wolę się nie wychylać. Po prostu robię to, co do mnie należy i odbieram wypłatę. Nie czuję, bym mógł tutaj być sobą.


Obie wypowiedzi pochodzą od tej samej osoby. Pracującej w tym samym czasie w dwóch różnych miejscach. W tej samej branży. Na tym samym stanowisku. Wykonującej w obu miejscach podobne zadania. Noah kocha pracę w hotelu Four Seasons. I równocześnie nie angażuje się szczególnie w pracę w hotelu Caesars Palace.

Jak zauważył autor, a w zasadzie świadek przytoczonej historii - Simon Sinek:


Jako przywódcy, zawsze krytykujemy ludzi. Mówimy: “musimy zatrudnić odpowiednich ludzi”. W rzeczywistości tu nie chodzi jednak o ludzi. Tu chodzi o przywództwo. Jeśli stworzymy odpowiednie środowisko, będziemy mieć takich ludzi, jak Noah w Four Seasons. Jeśli stworzymy złe środowisko, będziemy mieć takich ludzi, jak Noah w Caesars Palace.



Innymi słowy: jeśli stworzymy odpowiednie środowisko, będziemy mieć ludzi zaangażowanych, wykonujących swoją pracę z pasją, pełnych inicjatywy, lojalnych i utożsamiających się z wartościami organizacji. Jeśli stworzymy nieodpowiednie środowisko, będziemy mieć ludzi niezaangażowanych, pozbawionych pasji, inicjatywy i lojalności, nie utożsamiających się z wartościami organizacji.
Jak stworzyć zatem odpowiednie środowisko?
Według badań, zaangażowanie bierze się z trzech czynników:

  1. autonomii,

  2. kompetencji lub mistrzostwa,

  3. celu.

Tylko kiedy (1) robimy coś z własnej, nieprzymuszonej woli i dysponujemy swobodą podejmowania decyzji; (2) mamy poczucie, że jesteśmy w czymś dobrzy i stajemy się coraz lepsi oraz (3) czujemy, że jesteśmy częścią czegoś większego niż my sami; czegoś, co pozwala nam poczuć się częścią grupy ludzi robiących wartościowe rzeczy, jesteśmy w stanie naprawdę zaangażować się w to, co robimy.


ZOBACZ WIDEO

Zaangażowanie trzeba zbudować.